- Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Słupsku jest placówką publiczną.
- Siedziba poradni znajduje się przy ul. Fabrycznej 1 w Słupsku.
- Organem prowadzącym poradnię jest Rada Powiatu Słupskiego.
- Nadzór pedagogiczny sprawuje Kuratorium Oświaty w Gdańsku.
- Poradnia udziela pomocy dzieciom, które jeszcze nie uczęszczają do szkoły, a mieszkają na terenie działania poradni, uczniom, ich rodzicom (opiekunom) oraz nauczycielom przedszkoli, szkół i placówek, których siedziby znajdują się na tym terenie.
- Na podstawie porozumienia zawartego między organami prowadzącymi poradnia może udzielać pomocy dzieciom, które jeszcze nie uczęszczają do szkoły i nie mieszkają na terenie działania poradni, uczniom, ich rodzicom (opiekunom) oraz nauczycielom przedszkoli, szkół i placówek, których siedziby nie znajduję się na tym terenie.
- Korzystanie z pomocy udzielanej przez poradnię jest dobrowolne i nieodpłatne.
- Budynek poradni dostosowany jest dla potrzeb osób niepełnosprawnych.
Placówka została powołana przez Koszaliński Oddział TPD we wrześniu 1961 r. W latach 1965 - 1993 funkcjonowała pod nazwą Rejonowa Poradnia Wychowawczo - Zawodowa. W 1993 r. zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 11.06.1993 r., decyzją ówczesnego Kuratora Oświaty w Słupsku, została przemianowana w Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną. Od 1 stycznia 1994 r. otrzymała status samodzielnej jednostki budżetowej.
W okresie ponad pięćdziesięcioletniej działalności placówka systematycznie rozwijała się. Powiększał się zespół pracowników, poprawiały się warunki lokalowe i wyposażenie w pomoce do pracy diagnostycznej i terapeutycznej, wzbogacał zakres usług. W 1999 r. organem prowadzącym Poradnię stała się Rada Powiatu Słupskiego. Znacząco zmienił się rejon działania. Placówka przejęła opiekę nad dziećmi i młodzieżą zamieszkałą i uczącą się na terenach wiejskich. W grudniu 2000 r. placówka została przeniesiona z budynku przy ul. Jaracza 18 do nowej siedziby - budynku przy ul. Fabrycznej 1. Powstały dogodniejsze, niż dotychczas warunki do pracy pedagogicznej i administracyjnej. Nowe usytuowanie pozwoliło również na dalszy rozwój placówki. W maju 2001 r. uchwałą Rady Powiatu Słupskiego podjęto decyzję o reorganizacji poradnictwa w powiecie słupskim. Połączone zostały zespoły pracowników dotychczas działających Poradni w Słupsku i w Ustce. Obecnie w Poradni pracuje 24 pracowników pedagogicznych oraz - 6 administracji i obsługi. Wszyscy zatrudnieni tu specjaliści prezentują wysokie kwalifikacje w zakresie psychologii, pedagogiki, logopedii. Systematycznie uczestniczą w licznych szkoleniach, warsztatach, kursach, treningach, zjazdach i konferencjach podnoszących umiejętności zawodowe. Współpracują z pracownikami naukowymi Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku, Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie oraz innymi przedstawicielami wyspecjalizowanych instytucji, organizacji, stowarzyszeń.
opr. mgr Renata Żukowska
- Ostatnio zmienione .
- Kliknięć: 13072