foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Słupsku

76-200 Słupsk, ul. Fabryczna 1, tel.(fax) 59 8456085, 571381158, email: sekretariat@poradnia.slupsk.pl

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach (TSR)

     Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach to model terapii stworzony przez Steve’a de Shazer’a oraz Insoo Kim Berg.

     W tym podejściu terapeuta razem z klientem starają się skonstruować jak najbardziej optymalne rozwiązanie dla sytuacji, w której klient się znalazł. Terapeuta nie podaje tutaj żadnych gotowych rozwiązań! Stara się pomóc klientowi odnaleźć to, co jest dla niego najbardziej skuteczne. Nie ma tu ściśle określonego czasu terapii, ale wielokrotnie kończy się ona na około 10 spotkaniach.

     Jest to terapia ustrukturalizowana. W podejściu tym terapeuta nie koncentruje się ściśle na postawieniu diagnozy. Kierunek pracy jest determinowany tym, co klient uważa za najważniejsze. Terapeuta nie jest tu „ekspertem” od rozwiązywania problemu, ale pomaga klientowi samemu odnaleźć rozwiązania dla swoich problemów. Klienta uważa się za „eksperta” od swojego życia.

     Istotnym aspektem w pracy w TSR jest to, że zamiast tworzenia teorii na temat jak być powinno i dlaczego tak nie jest, zajmujemy się tym, co się sprawdza i co działa. Praca ukierunkowana jest przede wszystkim na przyszłość i teraźniejszość (czyli na to jak jest i jak ma być).

Podstawowe założenia w terapii TSR:

  • Koncentracja na pozytywach, rozwiązaniach, mocnych stronach.
  • Skupienie na teraźniejszości i przyszłości, kierunek terapii wyznaczają potrzeby.
  • Wyjątki od problemu sugerują stosowne rozwiązania.
  • Nawet w najtrudniejszej sytuacji można znaleźć coś pozytywnego (np. to jak dana osoba sobie z tą sytuacją poradziła).
  • Małe zmiany wywołują duże zmiany.
  • Klienci są pełni zasobów.
  • Klient jest ekspertem od swojego życia, czasami potrzebuje jednak wsparcia.
  • Istnieje wiele sposobów spojrzenia na daną sytuację.

TSR a praca z dziećmi

     TSR może być wykorzystywane w pracy z dziećmi. Również dziecko do pewnego stopnia jest traktowane tu jako ekspert od swojego życia. Poważne traktowanie dziecka oraz jego spojrzenia na różne sprawy ułatwia nawiązanie z dzieckiem współpracy.

     Praca z dzieckiem wymaga twórczego podejścia, jest niestandardowa, czasami konieczne jest zaskakiwanie, wykorzystywane różnych pomocy, gier. Warto korzystać z tych analogii, które są dziecku bliskie – zabawy, gry komputerowe. Czasami stosuje się metodę odwracania ról.

     Pracując z dzieckiem terapeuta stara się wydobyć jego mocne strony, zasoby, skuteczne dotychczas sposoby poradzenia sobie z problemem.

Tempo pracy: Sesje z dzieckiem są stosunkowo krótkie, dostosowane do jego wieku.

Praca z rodzicami: Koniecznie trzeba pamiętać, że pracując z dzieckiem trzeba pracować z rodzicami.

Rola terapeuty: Rola terapeuty w pracy z dzieckiem i rodzicem polega na budowaniu pomostu pomiędzy nimi („nas tam nie ma”, „niewidzialna ręka”). Staramy się w związku z tym wydobyć również zasoby rodzica, podkreślać, co on zrobił do tej pory dobrego, podkreślać, co działało w postępowaniu z dzieckiem.

Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach jest prowadzona przez psychologa Danutę Hałasiewicz-Tokarską, która ukończyła II  zaawansowany stopień TSR.

Gościmy

Odwiedza nas 119 gości oraz 0 użytkowników.

2021 Copyright Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Słupsku Rights Reserved