foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Słupsku

76-200 Słupsk, ul. Fabryczna 1, tel.(fax) 59 8456085, 571381158, email: sekretariat@poradnia.slupsk.pl

BUDOWANIE WIĘZI Z DZIECKIEM PODSTAWĄ DOBREGO ROZWOJU

     Rozwój dziecka przebiega najintensywniej w pierwszych latach jego życia. Już od okresu noworodkowego odpowiedni kontakt z rodzicami stanowi fundament prawidłowego rozwoju dziecka. Rodzice odgrywają najistotniejszą rolę - pokazują dziecku świat i dostarczają nowych wrażeń, bodźców, przez bezpośredni kontakt i zabawę, dają poczucie miłości i bezpieczeństwa.

     Świat małego dziecka rządzi się własnymi prawami, dlatego, że jego zmysły nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Noworodek potrafi rozpoznać mamę po zapachu jej skóry, mleka kobiecego, podczas karmienia piersią. Zapach ten daje mu poczucie bezpieczeństwa. Dlatego tak ważny jest bezpośredni kontakt po porodzie „skóra do skóry” , jak najczęstsze tulenie dziecka, zwłaszcza w chwilach, gdy jest zalęknione. Niemowlę rozpoznaje rodziców również po ich głosach. Dziecko już po urodzeniu rozpoznaje głos mamy, ale nie potrafi rozpoznać dobiegających doń innych dźwięków ani zlokalizować ich źródeł. Świat jest dla niego mieszaniną dźwięków. Z uwagi na niedostatecznie jeszcze rozwinięty narząd wzroku, widzi rozmyty obraz. Dlatego tak ważne jest, by jak najczęściej pochylać się nad maluszkiem, dotykać go, mówić do niego, śpiewać, karmić, pielęgnować. Te wszystkie czynności są nieocenione i doskonale stymulują rozwój dziecka. Podczas karmienia, przytulania czy dotyku noworodek uczy się rozpoznawać rodziców. Obraz mamy, jaki powoli wyłania się w jego świadomości, jest właśnie mieszaniną zapachu, smaku mleka, dotyku ręki, przytulenia do piersi. Do noworodka należy mówić w specyficzny sposób, wyraźnie modulując głos. Nawet kiedy maluch jeszcze nie rozumie słów, jego uwagę przyciągają powtarzające się dźwięki i rymy. Później bardzo to pomaga w nauce mowy. Badania prowadzone nad warunkami dobrej komunikacji z noworodkami wykazały, że najistotniejsze elementy, których spełnienie daje możliwość rozwoju dziecka to adekwatna odległość, spowolnienie tempa, powtarzanie reakcji dziecka, mimika i głos. Spełnienie tych warunków ułatwia dziecku dłuższe obserwowanie twarzy matki i nabywanie umiejętności naśladowania, która jest podstawą uczenia się. Badacze zwracają również uwagę na poczucie bezpieczeństwa dziecka wynikające z jakości relacji z matką i jego wpływ na dalszy rozwój dziecka, a także na poczucie kompetencji rodzicielskich.

     Najważniejsza w budowaniu więzi z dzieckiem jest bliskość, spędzanie z maluchem jak najwięcej czasu. Twarz mamy jest najlepszą "zabawką" dla noworodka. Kiedy pochyla się nad swoim dzieckiem można zauważyć, jak chętnie noworodek przygląda się jej twarzy, szczególnie oczom. Proste gry i zabawy w towarzystwie rodziców najlepiej wspierają rozwój intelektualny, ruchowy i społeczny nieco starszych maluchów. Nic nie sprawia dziecku takiej frajdy, jak zabawa z rodzicami.

Opracowała: mgr Honorata Jamróz, psycholog

Gościmy

Odwiedza nas 117 gości oraz 0 użytkowników.

2022 Copyright Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Słupsku Rights Reserved