JAK POSTĘPOWAĆ Z OSOBAMI O SKŁONNOŚCIACH SAMOBÓJCZYCH?
Wskazówki dla rodziców
1. Najważniejsza jest rozmowa z dzieckiem – nie należy jej się obawiać ani unikać. Wbrew temu, jak może się zachowywać dziecko (odrzucać, unikać kontaktu) – zazwyczaj bardzo mocno pragnie, żeby ktoś się nim interesował. Warto sobie zdawać sprawę, że wiele (nie wszystkie!) prób samobójczych wynika z chęci zwrócenia na siebie uwagi.
2. Jeśli obawiasz się, że istnieje ryzyko samobójstwa u Twojego dziecka (lub próbowało ono już popełnić samobójstwo) – dyskretnie obserwuj jego zachowania. (patrz poniżej – lista niepokojących zachowań)
3. Traktuj poważnie to, co Twoje dziecko mówi. Nie ignoruj sytuacji i nie umniejszaj problemu. Staraj się jednak nie okazywać takich uczuć jak: zażenowanie czy panika.
4. Unikaj pocieszania typu: "wszystko będzie dobrze". Pamiętaj, że jeśli twoje dziecko myśli o samobójstwie, to dla niego aktualnie „nic nie jest dobrze". Stwierdzając tak, umniejszasz jego uczucia.
5. Staraj się okazywać zrozumienie. Akceptuj uczucia dziecka.
6. Współpracuj z psychologiem lub innym specjalistą od zdrowia psychicznego. Pamiętaj, że ty jako rodzic również w tej sytuacji potrzebujesz wsparcia informacyjnego i emocjonalnego.
7. Jeśli widzisz, że ryzyko jest duże – nie zostawiaj w tej sytuacji dziecka samego.
8. Jeśli dziecko będzie chciało się zabić – wezwij karetkę.
9. PAMIĘTAJ –nie jesteś zdany tylko na siebie. Szukaj pomocy!
LISTA NIEPOKOJĄCYCH ZACHOWAŃ
Opracowała: mgr Danuta Hałasiewicz-Tokarska (na podstawie materiałów do warsztatów dla zespołów ds. interwencji kryzysowej oraz: materiały własne)