Co to jest biofeedback?
- Neurofeedback to nieinwazyjna metoda treningowa polegająca na uczeniu się kontroli swojego umysłu. Dzięki niej pacjent w sposób świadomy uczy się zmieniać wzorzec wytwarzanych fal w mózgu, tak aby mózg pracował w sposób optymalny.
- Pozwala na trenowanie umysłu poprzez rozpoznawanie reakcji własnego mózgu i trenowanie umiejętności jego optymalnej pracy.
- Jest to metoda należąca do neurotechnik.
- Wykorzystuje wiedzę interdyscyplinarną – medyczną, psychologiczną i bioinżynierską do optymalizowania funkcji ludzkiego mózgu.
Cele terapii biofeedback?
- Podstawowym celem terapii EEG Biofeedback jest pozytywna, korzystna dla zdrowia regulacja czynności bioelektrycznej mózgu.
- Celem jest więc taka zmiana wzorca fal mózgowych, podczas prowadzonych treningów, która jest pożądana dla pacjenta. Wzorzec ten jest mieszaniną procentową udziału różnych fal mózgowych i wpływa na jakość naszych zachowań.
- Jest to terapia, w której pacjent uczy się podnosić sprawność swojego mózgu.
Trening EEG Biofeedback:
- Trening odbywa się poprzez interaktywną współpracę z komputerem.
- Na głowie trenującego przypięta jest w odpowiednim miejscu elektroda aktywna rejestrująca fale EEG.
- Aktywność mózgu wpływa na parametry fal, np. stan relaksu wiąże się z dominacją fal alfa ,stan koncentracji i skupienia z dominacją fal beta natomiast podczas stresu, zdenerwowania lub strachu, mózg emituje fale o wysokich częstotliwościach.
- Trenujący widzi na monitorze obraz własnych fal mózgowych (np. pod postacią videogry). Ćwicząc koncentrację lub stan rozluźnienia wpływa na pracę swojego mózgu.
- Dobrze wykonane zadanie polega na powstawaniu pożądanych i hamowaniu niepożądanych pasm fal mózgu. Stopniowo mózg uczy się nowego, właściwego wzorca fal.
- W zależności od celu treningów, bezpośrednio po sesji Biofeedback, trenujący może czuć się wyciszony, zrelaksowany lub lekko pobudzony.
- Uzyskane efekty są długotrwałe. Odpowiada za to zjawisko neuroplastyczności mózgu. Przy systematycznej terapii w ślad za zmianami bioelektrycznymi pojawiają się zmiany strukturalne - powstają nowe połączenia międzyneuronalne, dzięki czemu możemy się cieszyć efektami ćwiczenia przez wiele lat po zaprzestaniu treningów.
- Zazwyczaj sesja terapeutyczna obejmuje 10 rund treningowych, 2 -3 minutowych, z krótką przerwą na relaks po każdej z nich.
- Czas trwania terapii ustala się indywidualnie, stosownie do istoty problemu i wieku pacjenta.
- Aby treningi były skuteczne, odstęp między nimi nie powinien wynosić więcej niż 7-10 dni.
Wskazania do terapii EEG Biofeedback:
- Treningi stymulujące aktywność, zwiększające szybkość procesów intelektualnych wskazane w:
- zaburzeniach koncentracji uwagi i jej utrzymywania,
- niskim pobudzeniu, apatii, zwolnionym tempie pracy,
- braku motywacji, zmęczeniu,
- zaburzeniach ciągłości snu,
- zaburzeniach uczenia się.
- Treningi wyciszające, uspokajające wskazane w:
- nadpobudliwości,
- impulsywności, drażliwości,
- podwyższonym napięciu,
- niskiej odporności na stres,
- treningach znoszących tremę.
Opracowała: mgr Małgorzata Daglis-Hopało
Jak zapisać dziecko na zajęcia:
Rodzic składa wypełniony wniosek o udzielenie dziecku pomocy, w sekretariacie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Do wniosku należy dołączyć aktualne wyniki badań EEG, ewentualnie zaświadczenie od lekarza neurologa o braku przeciwwskazań do tej terapii.
Terapia prowadzona jest z wykorzystaniem aparatury Pro Comp 2 z firmy Biomed z Wrocławia, w szczególności w zakresie pomocy psychologiczno - pedagogicznej.
Terapię EEG Biofeedback prowadzi mgr Małgorzata Daglis-Hopało i mgr Jolanta Kamińska.