foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Słupsku

76-200 Słupsk, ul. Fabryczna 1, tel.(fax) 59 8456085, 571381158, email: sekretariat@poradnia.slupsk.pl

Asymetryczny Toniczny Odruch Szyjny (ATOS)

     Obrót głowy dziecka w bok powoduje wzrost napięcia zginaczy po stronie twarzowej czaszki i wyprost kończyn po stronie przeciwnej (pozycja „szermierza”). Nieprawidłowe jest utrzymywanie się tego odruchu po 6 miesiącu życia. Brak pełnej integracji tego odruchu może powodować zachwiania równowagi przy ruchach głowy, problemy w zakresie ruchów naprzemiennych, przekraczania linii środkowej ciała, rozwoju percepcji wzrokowej, w tym – izolacji ruchów oczu od ruchów głowy, stabilizacji pola widzenia, nieprawidłowy chwyt narzędzia pisarskiego, trudności z opanowaniem jazdy na rowerze. Nie w pełni zintegrowany odruch wymaga ćwiczeń wg instrukcji terapeuty.

Przykładowe ćwiczenie:

  • w pozycji klęku podpartego dziecko spogląda na obrazek raz w prawo, raz w lewo i nazywa go (starsze czyta napisy).

Symetryczny Toniczny Odruch Szyjny (STOS)

     Symetryczny Toniczny Odruch Szyjny (STOS) - odgięcie głowy do góry i do tyłu powoduje wzrost napięcia wyprostnego w kończynach górnych oraz zgięciowego w kończynach dolnych. Przygięcie głowy do klatki piersiowej powoduje wzrost napięcia zgięciowego w kończynach górnych i wyprostnego kończyn dolnych. Niewyhamowany odruch zaburza umiejętność raczkowania. Objawia się również nieprawidłową postawą (pochylona sylwetka, garbienie się przy siedzeniu), trudnościami w utrzymaniu uwagi i stabilizacji pola widzenia, rozwoju koordynacji i percepcji wzrokowej, obniżonymi umiejętnościami manualnymi. Do zintegrowania przetrwałego odruchu w zależności od diagnozy są zalecane m.in. ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu lub/i brzucha.

Toniczny Odruch Błędnikowy (TOB)

     Toniczny Odruch Błędnikowy (TOB) – ułożenie głowy w przestrzeni w pozycji na brzuchu i na plecach warunkuje wzrost napięcia mięśniowego. W pozycji na plecach uniesienie głowy do góry hamuje aktywność zgięciową, a aktywizuje wyprostną. W pozycji na brzuchu – głowa do góry hamuje aktywność wyprostną, a wzrasta zgięciowa. Jeśli odruch nie zostanie w pełni zintegrowany, dziecko leżące na plecach nie jest w stanie podnieść jednocześnie głowy i ugiąć rąk i nóg, natomiast leżąc na brzuchu ma problemy z jednoczesnym podniesieniem głowy i wyprostowanych rąk i nóg. Odruch powinien być wygaszony do 4 miesiąca życia. Jeśli tak się nie stanie, dziecko może mieć nieprawidłowości regulacji napięcia mięśniowego: obniżone (hipotonia) lub wzmożone (hipertonia), a co za tym idzie - nieprawidłową postawę ciała, tendencję do chodzenia na palcach lub garbienia się, zaburzenia równowagi. Ponadto charakterystyczne są: szybka męczliwość i mniejsza zgrabność, problemy w planowaniu ruchowym, zaburzenia rozwoju percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Do zintegrowania przetrwałego odruchu w zależności od diagnozy są zalecane m.in. ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu lub/i brzucha.

Gościmy

Odwiedza nas 35 gości oraz 0 użytkowników.

2020 Copyright Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Słupsku Rights Reserved